Ny stærk brancheprofil i Foreningens bestyrelse og fremtidig konsolidering af Rockbæk.

Ny stærk brancheprofil i Foreningens bestyrelse og fremtidig konsolidering af Rockbæk.

Ved den netop afholdte ordinære generalforsamling i Foreningen Rockbæk var der nyvalg til Jon Gyrmov. Jon træder ind i bestyrelsen med over 20 års erfaring fra koncertbranchen, heraf mange år som projektleder hos en af Skandinaviens største leverandører af totalproduktioner til koncerter og events. Jon har bla. stået for sceneproduktioner til Tinderbox, Northside ect.  og siden 2017 sammen med Rockbæk.

Jon har været frivillig i Rockbæk siden 2022 og i 2023 havde han ansvaret for sceneproduktion til Thomas Helmig + Nik & Jay koncerten på Holbæk Fælled.

”Jeg forelskede mig i Rockbæk i 2017 hvor jeg var tilknyttet sceneproduktionen til Burhan G., Rasmus Seebach og L.O.C. koncerten, den ånd og sammenhold som Rockbæk står for, ser man ikke mange steder i Danmark. Jeg kontaktede derfor efterfølgende formand Jørn Hedemand og tilbød mig som frivillig, både fordi jeg vil være en del af det kæmpe fællesskab, som er i Rockbæk, men også fordi jeg havde et ønske om at styrke Rockbæk med mine mange års erfaring i koncertbranchen” udtaler Jon Gyrmov.

”Da jon kontaktede mig og tilbød sig som frivillig i Rockbæk blev jeg både glad og positivt overrasket, vi kender Jon som en dygtig og positiv person, der med hans humor og personlighed passer perfekt ind i Rockbæk kulturen” udtaler Jørn Hedemand og forsætter ”at vi kan få så stor en kapacitet ind fra branchen – specielt  med vores fremtidsvisioner med megakoncerter i Rockbæk - er helt klart en styrkelse af Rockbæk, desuden har Jon et kæmpe netværk og kender til mekanismerne i koncertbranchen” udtaler Jørn Hedemand.

Udover nyvalg til Jon Gyrmov var det genvalg til Carsten Parsow samt Jørn Hedemand som forsætter som formand i foreningen.

Konsolidering og fremtidssikring af Rockbæk

Efter publikumssuccesen og udsolgt koncert med 15.000 gæster i 2023 på Holbæk Fælled, her bestyrelsen besluttet, at der er brug for en konsolidering og fremtidssikring af Rockbæk med de store visioner, der ligger for Rockbæk. Dette kræver et grundigt og rettidigt arbejde samt involvering af stærke erhvervsledere i Holbæk.

Derfor har bestyrelsen besluttet, at vi i 2024 ikke vil arrangere koncerter, men i stedet for vil koncentrere os om det grundige arbejde. Så selvom der ikke kommer et arrangement i 2024, er der meget travlt i foreningen.

”Vi har kigget ind i mange forskellige konstellationer og haft drøftelser med stærke erhvervsledere i Holbæk og har nu fundet retningen med en ny organisationsmodel, hvor vi forsætter med den frivillige forening som arrangør og arbejder for velgørenhed, men der kommer en ny del på, som står bag foreningen med en erhvervsbestyrelse” udtaler Jørn Hedemand og forsætter ”Med visioner om at sætte Holbæk på det nationale og internationale landkort, er der brug for kapital men også stærke erhvervsledere, som kan styrke foreningen og bidrage med deres erfaring og viden fra erhvervslivet. Vi har meget på sinde og vi har store ambitioner” Slutter Jørn Hedemand.

Der sker meget i det store musikprojekt og Rockbæk vil inden sommerferien præsentere den fremtidige konstellation - til efteråret præsenteres det næste store koncertarrangement på Holbæk Fælled i 2025.

#ROCKBAEK

Følg vores Instagram

@rockbaek_officiel      #rockbaek
Rockbæk Leads, Rockbæk Doesn’t follow💪🏻

Vi ses i 2025🤩
50.000 kr. i donation til @bornsvilkar🙏🏻🤩

“Tusind tak for denne flotte donation til BørneTelefonen. I Børns Vilkår arbejder vi hver dag på at hjælpe flest mulige børn og unge, og vi er i den forbindelse meget afhængige af støtte udefra. Tak til Rockbæk for jeres støtte.” – Signe, Børns Vilkår.

”For Rockbæk er det vigtigt at vores donationer går til formål der arbejder for de svageste, de marginaliserede, dem der har sværest ved at klare sig selv. Og som frivillig forening ved vi om nogen - hvor meget blod sved og tåre der skal til at få hjulene til at dreje rundt. Vi har den STØRSTE respekt for organisationer som Børns Vilkår – der hver eneste dag arbejder for at hjælpe en gruppe der ofte ikke har mulighederne for at hjælpe sig selv – og vi er så glade for at vi kan bidrage” Jørn Hedemand, formand for foreningen Rockbæk.

Læs mere om Rockbæks donation til Børns Vilkår👇🏻

https://www.rockbaek.com/aktuelt/50-000-kr-i-donation-til-boerns-vilkaar/
En magisk oplevelse med @nikogjay og Novembervej lørdag, den 19. august 2023 i Holbæk💫🙏🏻✨🌟#nikogjay #novembervej #rockbæk #rockbaek

Er du vores nye partner?

Rockbæk tager imod henvendelser om nye partnerskaber.
Ønsker du at blive partner, skal du kontakte Rockbæk på info@rockbaek.com eller via denne formular.

Kontaktinformation

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram